Klamerki…

Trochę historii

„Nowożytne dzieje klamerki ze sprężynką to niezwykła historia, przywodząca ma myśl darwinowską selekcję. W latach 1852-87 amerykański urząd patentowy wydał 146 odrębnych patentów na spinacze do bielizny. Pierwszy projekt przypominający nowoczesną klamerkę został opatentowany w 1853 roku przez Davida M. Smitha, płodnego amerykańskiego wynalazcę ze stanu Vermont. Smith wynalazł również zamek szyfrowy, zabierak tokarski (stosowany przy toczeniu lub szlifowaniu metalowych przedmiotów) i sprężynę do pudełka od zapałek. Jego „sprężynowa klamra do wieszania ubrań na sznurku” to elegancki model zbudowany z „dwóch dźwigni” tak połączonych, że „ kiedy ściskane są dwa dłuższe ramiona, rozwierają się dwa krótsze”.

 

Projekt Smitha został ulepszony w 1887 roku, kiedy swój pomysł opatentował inny wynalazca z Vermont, Solon E. Moore; jego wkład to „sprężynowy przegub”, wykonany z pojedynczego kawałka drutu, który połączył dwa rowkowane kawałki drewna w centralnym punkcie klamerki. Konstrukcja Moore’a miała tę zaletę, że była mocna – bezpiecznie przytrzymywała bieliznę na sznurku – i łatwa w produkcji.
Liczne inne wzory z tej epoki – na przykład pokaźnych rozmiarów „ulepszona klamerka” Edmunda Krelwitza, wykonana z „jednego paska blachy”, który został „wygięty w kształcie litery U” – nie przetrwały próby czasu.
Tak więc Vermont okazał się Doliną Krzemową dziewiętnastowiecznych technologii klamerek do bielizny, ale wcześniejsza historia tego niewielkiego przedmiotu jest mniej przejrzysta.
Podobny pomysł mieli już brytyjscy koloniści. Barbara Suit Janssen, kurator w Narodowym Muzeum Historii Amerykańskiej, opowiada, że ówczesne klamerki były ręcznie wykonywane, wycinane z drewna.
Pierwszy amerykański patent na klamerkę do bielizny pochodzi z 1832 roku. Ale model autorstwa wynalazcy Samuela Pryora cztery lata później spłonął w pożarze, który zniszczył biuro amerykańskiego urzędu patentowego. Dopiero pod koniec lat czterdziestych XIX wieku tego rodzaju klamerki weszły do masowej produkcji.
Dawne wzory to na ogół jeden rozwidlony kawałek drewna z gałką na szczycie. We wniosku patentowym swojej dwuczęściowej klamerki David Smith wyjaśniał, iż zaletą sprężynowego zacisku jest to, że „wiatr nie zerwie go ze sznurka, jak to się zdarza ze zwykłymi klamerkami, co jest poważnym problemem dla praczek”.
W epoce pralek i suszarek klamerka nie zniknęła, być może dlatego, że jest przydatna w różnych projektach rzemieślniczych oraz łatwo z niej wykonać renifera. Jednak ta branża podupadła, a wielu amerykańskich producentów klamerek zamknęło interes.”

 

Klamerki możemy wykorzystać nie tylko do wieszania prania. Klamerki są fantastycznym dodatkiem do dekoracji domu, zrobienia ciekawych zabawek, czy świątecznych ozdób. Wystarczy dobry pomysł:) Znalazłam kilka fajnych pomysłów na wykorzystanie klamerek. Może coś was zainspiruje i sami zaczniecie tworzyć ciekawe dekoracje.

 

klamerki

klamerki 2

 

 

 

idea for christmas clothespin

 

 

50 Soluciones prácticas vida1

 

50 Soluciones prácticas vida2

clothespins on a tuna can, can make a bunch, also for a planter

 

DIY clothespin chandelier. Imagine how cool it would be with colored/painted clothespins too! This is the only chandelier I will ever be able to afford.lmao

 

 

Whip up a Scandinavian-style table protector from–get this–wooden clothespins and floral wire. Oslo-born crafter Paul Lowe shares his easy how-to in Sweet Paul Eat and Make ($30; Houghton Mifflin Harcourt). Simply disassemble 40 clothespins, lay them flat side down, and drill a hole in each, about ½ inch from the tapered end. Thread the pins onto the wire with the double-notched sides facing right, as shown. Then, pull the wire into a circle and twist the ends to secure. You'll be done before the kettle boils.

 

Jak widzicie klamerki to takie małe rzeczy a można z niech na prawdę wiele zrobić:) Twórzcie dekoracje!!! I dzielcie się nimi.:)

źródło:

pl.pinterest.com

http://best4ever.blox.pl